Dlaczego obsługa klienta musi być na wysokim poziomie?

Decydując się na zakupy w małym, osiedlowym sklepie, markecie bądź dużym hipermarkecie zwykle nie bierzemy pod uwagę, że może nastąpić jakaś kryzysowa sytuacja. A życie pokazuje, że i na tym polu potrafią rozwinąć się konflikty. Możliwe do załagodzenia i rozwiązania tylko w wypadku, gdy u naszego boku staje pracownik przygotowany do profesjonalnej obsługi klienta.

Bo sukcesem firmy jest nie tylko produkt lub usługa, ale najwyższe standardy względem obsługi każdego klienta. Umiejętność radzenia sobie także z tymi odbiorcami, którzy bywają nieco nieprzyjemni, uszczypliwi bądź uważają, że racja i tak leży po ich stronie. W tym wypadku rację bytu ma zasada, iż klient nasz pan. Każdą jednak sytuację można załagodzić i sensownie rozwiązać lecz do tego potrzebna jest wiedza i umiejętności. Nie tylko teoria, ale praktyka.

Istotę odgrywa sporo czynników. Liczy się nawet taki pozornie banalny drobiazg, jak mimika i spojrzenie pracownika. Jego wygląd, prezencja, a do tego oczywista kwestia przedstawienie produktu bądź szczegółowej oferty.

Profesjonalizm w obsłudze klientów polega zatem nie tylko na umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ale przede wszystkim na odpowiednim traktowaniu klienta już w momencie, gdy ów przekracza próg naszego sklepu. A takiego czegoś może nauczć twoich sprzedawców np pani Nikliborc. Po to, by ewentualnym sporom zapobiegać, a przede wszystkim dać poczucie, że klient może na nas zawsze liczyć. Nie tylko wtedy, gdy ma potrzebę zadania dodatkowych pytań czy też szuka porady.

Kluczowe elementy obsługi klienta to nie tylko rzetelność. To także okazywanie szacunku, zainteresowania i budowania wzajemnego zaufania. Nastawienie do klienta jest bowiem widoczne w słowach, czynach, ale i w postawie pracownika, który staje naprzeciwko klienta i ma za zadanie należycie go obsłużyć. Zobacz także wideo pani Marzanny Nikliborc specjalizującej się  w tego typu szkoleniach : https://www.youtube.com/watch?v=Iu11Z036Hig

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *